baserat på 2777 recensioner

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W

inga recensioner ännu lämna en recension
Föreslaget pris 23 595,00 kr -14%
20 188,00 kr inkl. 25% moms
Lagerstatus
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor
Se även (3)

Yamaha DZR12 actieve 12 inch luidspreker 2000 W

Lagerstatus
Snabb leverans inom 4 vardagar
Föreslaget pris 18 299,00 kr
13 899,00 kr

Yamaha DZR12W with Protective Cover

Lagerstatus
Gör din beställning nu och få den om 4 veckor
Föreslaget pris 21 298,00 kr
20 766,00 kr

Yamaha DZR12 with Protective Cover

Lagerstatus
Gör din beställning nu och få den om 4 veckor
Föreslaget pris 15 009,00 kr
14 634,00 kr
Paketerbjudande
  • Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W 2x

2x Yamaha DZR12W

  • Föreslaget pris 40 376,00 kr
  • Du sparar 1 198,00 kr
  • Nu som kombination för 39 178,00 kr
  • Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W +
  • Yamaha UB-DZR12VW upphängningsfäste för DZR12/CZR12 vertikal

Yamaha DZR12W + Yamaha UB-DZR12VW

  • Föreslaget pris 23 587,00 kr
  • Du sparar 257,00 kr
  • Nu som kombination för 23 330,00 kr

Beställ före 16:00: Leverans inom 3-4 arbetsdagar (om det finns i lager)

Över 48 000 artiklar i lager

1 250 ledande varumärken

Gratis returer

2 års garanti

30 dagars provperiod

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W
Produktnr.: 9000-0060-0794

Produktinformation

Allmänt

Yamahas DZR12 är en 12-tums aktiv högtalare med SPL-prestanda i toppklass och mycket klar ljudåtergivning. En 2-vägshögtalare med en effekt på hela 2000 watt tack vare den inbyggda klass D-förstärkaren. Frekvensområdet sträcker sig från 39 till 20.000 Hz, vilket gör DZR redo för alla situationer och musikgenrer. Eftersom den kan ställas upp liggande i en 50-graders vinkel kan högtalaren användas som scenmonitor. En kraftfull DSP-processor gör att du kan finjustera ljudet efter dina egna önskemål, men det går också bra att använda någon av förinställningarna. Unikt för den här högtalaren är det roterbara hornet, som kan vridas 90 grader. På så sätt kan du justera vinkeln som ljudet rör sig i. Perfekt om du har att göra med föränderlig akustik.

Bax Music Garanti Denna produkt levereras med 2 års garanti.

Specifikationer

Produktfunktioner

Sustainable product
Not specified
RMS-effekt i watt
750 - 1499 Watt
Maximal SPL
130 dB - 139 dB
Diameter woofer
12 tum
Diameter tweeter
2 tum
Bluetooth
No
Uppspelningsmöjligheter
Ingen
Analogue audio output type
Thru (XLR), balanced mix out (XLR)
Analogue audio input type
Balanced line in (TRS jack), balanced line in (XLR)
Number of stereo AUX inputs
None
Mikrofoningång
Ja, 2
Total guitar/bass inputs
None
Total line inputs
2
Utgång för passiv högtalare
Nej
Minimal frekvens
35 - 39 Hz
Maximal frekvens
20 - 20,9 kHz
DSP
Manual DSP presets
Inbyggd EQ
Ja
Lämpad som monitor
Ja
Speaker cabinet material
Wood
Mounting points
M8 screw thread, M10 screw thread, 35mm stand flange
Vikt per högtalare
22 kg

Vikt och mått inkluderar förpackning

Vikt
25,0 kg
Mått
70,0 x 45,0 x 45,0 cm

Produktspecifikationer

  • Yamaha DZR12W
  • aktiv tvåvägs fullrange-högtalare
    • 12-tums woofer
    • 2-tums diskantelement
  • effekt: 2000 watt
    • lågfrekvenselement 1000 watt (klass D-förstärkare)
    • högfrekvenselement 1000 watt (klass D-förstärkare)
  • DSP-processor med förinställningar
  • frekvensområde från 39 till 20.000 Hz
  • maximal ljudtrycksnivå på 139 dB (SPL)
  • LCD-display med equalizer
  • kan lutas som en monitor
  • ingångar:
    • 2 x XLR/TRS (6,3 mm jack)
  • Utgångar:
    • 2 x XLR (trepolig) OUT/THRU
  • 35 millimeters urtag för stativ
  • multifunktionellt hölje
  • mått: 646 x 410 x 394 mm
  • vikt: 21,4 kg

Videor


Det finns ännu inga recensioner för denna produkt.

Andra köpte också

Paketerbjudande

2x Yamaha DZR12W

Produktnr.: 9000-0060-0802

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W x2
Föreslaget pris
40 376,00 kr
Nu som kombination för
39 178,00 kr
Du sparar
1 198,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha DZR12W + Yamaha UB-DZR12VW

Produktnr.: 9000-0060-6926

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Yamaha UB-DZR12VW upphängningsfäste för DZR12/CZR12 vertikal
Föreslaget pris
23 587,00 kr
Nu som kombination för
23 330,00 kr
Du sparar
257,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha DZR12W + Yamaha UB-DZR12HW

Produktnr.: 9000-0060-6920

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Yamaha UB-DZR12HW upphängningsfäste för DZR12/CZR12 horisontell
Föreslaget pris
23 587,00 kr
Nu som kombination för
23 330,00 kr
Du sparar
257,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha UB-DZR12H + Yamaha DZR12W

Produktnr.: 9000-0060-0796

Yamaha UB-DZR12H upphängningsfäste för DZR12/CZR12 horisontell Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W
Föreslaget pris
23 587,00 kr
Nu som kombination för
23 330,00 kr
Du sparar
257,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha UB-DZR12V + Yamaha DZR12W

Produktnr.: 9000-0060-0797

Yamaha UB-DZR12V upphängningsfäste för DZR12/CZR12 vertikal Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W
Föreslaget pris
22 868,00 kr
Nu som kombination för
22 717,00 kr
Du sparar
151,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha DZR12W + 2x Devine MIC100/10

Produktnr.: 9000-0060-0798

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Devine MIC100/10 XLR mikrofon- och signalkabel 10 meter x2
Föreslaget pris
20 400,00 kr
Nu som kombination för
20 368,00 kr
Du sparar
32,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha DZR12W + Brennenstuhl Premium-Line

Produktnr.: 9000-0060-0800

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Brennenstuhl Premium-Line 8-vägs effektfördelare 3 m svart
Föreslaget pris
20 371,00 kr
Nu som kombination för
20 364,00 kr
Du sparar
7,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 7 veckor

Yamaha DZR12W + Innox INA S-12

Produktnr.: 9000-0060-0803

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Innox INA S-12 högtalar- och ljusstativ tung variant
Föreslaget pris
20 668,00 kr
Nu som kombination för
20 604,00 kr
Du sparar
64,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 11 veckor

2x Yamaha DZR12W + 2x Innox INA S-12

Produktnr.: 9000-0060-0804

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W x2 Innox INA S-12 högtalar- och ljusstativ tung variant x2
Föreslaget pris
41 336,00 kr
Nu som kombination för
40 009,00 kr
Du sparar
1 327,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 11 veckor

4x Yamaha DZR12W + 4x Innox INA S-12

Produktnr.: 9000-0060-0805

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W x4 Innox INA S-12 högtalar- och ljusstativ tung variant x4
Föreslaget pris
82 672,00 kr
Nu som kombination för
78 820,00 kr
Du sparar
3 852,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 11 veckor

2x Yamaha DZR12W + Innox IVA 35 Pro

Produktnr.: 9000-0060-0806

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W x2 Innox IVA 35 Pro stativset med väska
Föreslaget pris
41 219,00 kr
Nu som kombination för
39 924,00 kr
Du sparar
1 295,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha DZR12W + Innox IVA 37

Produktnr.: 9000-0060-0808

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Innox IVA 37 högtalarstativ med rund bas
Föreslaget pris
20 818,00 kr
Nu som kombination för
20 737,00 kr
Du sparar
81,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

2x Yamaha DZR12W + 2x Innox IVA 37

Produktnr.: 9000-0060-0809

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W x2 Innox IVA 37 högtalarstativ med rund bas x2
Föreslaget pris
41 636,00 kr
Nu som kombination för
40 276,00 kr
Du sparar
1 360,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Yamaha DZR12W with Protective Cover

Produktnr.: 9000-0063-3765

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Yamaha SPCVR-DZR12 skyddshölje för DZR12/CZR12
Föreslaget pris
21 298,00 kr
Nu som kombination för
20 766,00 kr
Du sparar
532,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 4 veckor

Yamaha DZR12W + Devine JACS/10 + Devine MIC100/10

Produktnr.: 9000-0060-0799

Yamaha DZR12W actieve 12 inch luidspreker 2000 W Devine JACS/10 signalkabel stereo jack-jack 10 meter Devine MIC100/10 XLR mikrofon- och signalkabel 10 meter
Föreslaget pris
20 400,00 kr
Nu som kombination för
20 370,00 kr
Du sparar
30,00 kr
Gör din beställning nu och få den om 3 veckor

Övriga produkter från Yamaha

Hitta alla produkter från märket Yamaha

Alternativa produkter från andra varumärken

Sök alla produkter i kategorin Aktiv fullrange