Electro-Voice ETX-15P + beschermhoes
Electro-Voice
Specifikationer
Produktfunktioner
- Number of stereo AUX inputs
- 1
- Uppspelningsmöjligheter
- Ingen
- Bluetooth
- No
- Diameter woofer
- 15 tum
- Diameter tweeter
- 1,25 tum
- DSP
- Manual DSP presets
- Sustainable product
- Not specified
- Lämpad som monitor
- Ja
- Vikt per högtalare
- 27 kg
- Total guitar/bass inputs
- None
- Total line inputs
- 2
- Mikrofoningång
- Ja, 2
- Inbyggd EQ
- Ja
- Speaker cabinet material
- Wood
- Maximal SPL
- 130 dB - 139 dB
- Maximal frekvens
- 20 - 20,9 kHz
- Minimal frekvens
- 40 - 49 Hz
- Mounting points
- M10 screw thread, 35mm stand flange
- RMS-effekt i watt
- 1500 - 3000 Watt
- Analogue audio input type
- Balanced line in (TRS jack), microphone input (XLR)
- Analogue audio output type
- Balanced mix out (XLR)
- Utgång för passiv högtalare
- Nej
Vikt och mått inkluderar förpackning
- Vikt
- 32,9 kg
- Mått
- 76,5 x 61,0 x 56,0 cm
Produktspecifikationer
- Electro-Voice ETX-15P
- aktiv fullregisterhögtalare
- förstärkare: 2000 W klass D med FIR-Drive DSP
- woofer: 15 tum LF SMX
- diskant: DH3-B 1,25 tum titankompressionsdrivare
- inbyggd DSP med LCD-display
- DSP innehåller flera förinställningar, limiter och kompressor
- frekvensrespons: 48 Hz – 20 kHz
- frekvensomfång: 40 Hz – 20 kHz
- delningsfrekvens: 1500 Hz
- Maximal SPL: 135 dB
- ljudspridning: 90° x 60°
- Maximal effekt: 2000 W
- ingångar: 2x kombinerad XLR/TRS-kontakt med volymreglage
- Konstruktion i 18 mm tjockt triplex av björk
- försedd med handtag
- med LED-statusindikatorer
- robust galler
- mått: 691 x 431 x 447 mm (BxHxD)
- vikt: 27,7 kg
- färg: svart
Produktfunktioner
- Sustainable product
- Not specified
- Speaker protection type
- 15 inch speaker (specific brand/type)
- Transport
- Inte tillämpligt
- Suitable for during use
- No
- Typ skydd
- Cover
Vikt och mått inkluderar förpackning
- Vikt
- 200 gr
- Mått
- 74,0 x 45,0 x 7,0 cm
Produktspecifikationer
- skyddshölje för ETX-15P-högtalare
- vadderat
- Färg: svart med vit EV-logotyp
Beställ före 16:00 = inom ca 7 arbetsdagar hemma
Beställ före 16:00: Leverans inom 3-4 arbetsdagar (om det finns i lager)
Över 48 000 artiklar i lager
1 250 ledande varumärken
Gratis returer
2 års garanti
30 dagars provperiod
Specifikationer
Produktfunktioner
- Number of stereo AUX inputs
- 1
- Uppspelningsmöjligheter
- Ingen
- Bluetooth
- No
- Diameter woofer
- 15 tum
- Diameter tweeter
- 1,25 tum
- DSP
- Manual DSP presets
- Sustainable product
- Not specified
- Lämpad som monitor
- Ja
- Vikt per högtalare
- 27 kg
- Total guitar/bass inputs
- None
- Total line inputs
- 2
- Mikrofoningång
- Ja, 2
- Inbyggd EQ
- Ja
- Speaker cabinet material
- Wood
- Maximal SPL
- 130 dB - 139 dB
- Maximal frekvens
- 20 - 20,9 kHz
- Minimal frekvens
- 40 - 49 Hz
- Mounting points
- M10 screw thread, 35mm stand flange
- RMS-effekt i watt
- 1500 - 3000 Watt
- Analogue audio input type
- Balanced line in (TRS jack), microphone input (XLR)
- Analogue audio output type
- Balanced mix out (XLR)
- Utgång för passiv högtalare
- Nej
Vikt och mått inkluderar förpackning
- Vikt
- 32,9 kg
- Mått
- 76,5 x 61,0 x 56,0 cm
Produktspecifikationer
- Electro-Voice ETX-15P
- aktiv fullregisterhögtalare
- förstärkare: 2000 W klass D med FIR-Drive DSP
- woofer: 15 tum LF SMX
- diskant: DH3-B 1,25 tum titankompressionsdrivare
- inbyggd DSP med LCD-display
- DSP innehåller flera förinställningar, limiter och kompressor
- frekvensrespons: 48 Hz – 20 kHz
- frekvensomfång: 40 Hz – 20 kHz
- delningsfrekvens: 1500 Hz
- Maximal SPL: 135 dB
- ljudspridning: 90° x 60°
- Maximal effekt: 2000 W
- ingångar: 2x kombinerad XLR/TRS-kontakt med volymreglage
- Konstruktion i 18 mm tjockt triplex av björk
- försedd med handtag
- med LED-statusindikatorer
- robust galler
- mått: 691 x 431 x 447 mm (BxHxD)
- vikt: 27,7 kg
- färg: svart
Produktfunktioner
- Sustainable product
- Not specified
- Speaker protection type
- 15 inch speaker (specific brand/type)
- Transport
- Inte tillämpligt
- Suitable for during use
- No
- Typ skydd
- Cover
Vikt och mått inkluderar förpackning
- Vikt
- 200 gr
- Mått
- 74,0 x 45,0 x 7,0 cm
Produktspecifikationer
- skyddshölje för ETX-15P-högtalare
- vadderat
- Färg: svart med vit EV-logotyp
Produktinformation
Produktnr.: 9000-0057-7319
Allmänt
Electro-Voice ETX-15P är en energieffektiv, kraftfull och mångsidig fullregisterhögtalare, utrustad med en klass D-förstärkare och en FIR-styrd DSP. Det medföljande skyddsfodralet skyddar högtalaren mot transportskador tack vare sitt skumfoder och det robusta yttre av nylon. ETX-15P är en bärbar ljudlösning tillverkad av toppmoderna komponenter, inbyggd i ett ergonomiskt och robust hölje av björkträ med en slitstark EV-beläggning. Med 8 monteringspunkter är ETX-15P även idealisk för fasta installationer. Denna professionella högtalare är dessutom utrustad med avancerade begränsare och en delningsfilter!
Servicelöfte
Electro-Voice ETX-15P aktiv fullområdeshögtalare Denna produkt levereras med 2 års garanti.
Denna produkt levereras med 2 års garanti.
Electro-Voice ETX-15P-CVR skyddsöverdrag till EX-15P Denna produkt levereras endast med fabriksgaranti.
Denna produkt levereras endast med fabriksgaranti.
Recensioner (6)
Betyg
Recensioner från andra länder
Electro-Voice ETX-15P aktiv fullområdeshögtalare
Electro-Voice ETX-15P aktiv fullområdeshögtalare
Ik heb er nadien ook de ETX 18 subkasten bijgekocht. Deze actieve twee-weg combinatie geeft dan een prachtig breed en heel gedefinieerd geluid met veel punch in de bassen. Je hoort echt alle details in het geluid en een heel duidelijk stereobeeld. Heel tevreden.
Het is niet strikt nodig maar ik overweeg om er nog twee extra subs bij aan te schaffen. Dan kan je in openlucht zeker al een flink concert geven voor een middelgroot publiek. Benieuwd dan naar de 'cardio-setting' met 1 subkast naar achter gericht met de DSP-instelling op 'cardio' ingesteld waardoor het basgeluid naar het podium toe verminderd wordt (minder geluidsoverlast op podium) en de meeste bas dus het publiek in gaat.
Minpuntjes op de ETX speakers zijn:
- jammer dat er geen powercon inputs aanwezig zijn en geen power-doorlus connecties. Dus wat meer gedoe met schuko's stopkontaktdoosjes. De bijgeleverde stroomkabels mochten van wat soepeler rubber gemaakt zijn.
- door gebrek aan extra handvaten op de subkasten iets moeilijker hanteerbaar om neer te leggen en weer rechtop te tillen. Maar is wel te doen, zeker met een helper/roadie.
- de wielen zijn handig maar voor transport een nadeel dat er van de vier wielen niet enkele met rem werden uitgerust. Bij transport in de vrachtwagen is dit een gevaar omdat ze kunnen gaan rollen in de laadruimte tijdens het rijden indien ze niet door andere flightcases worden tegengehouden. Ik ga wellicht ooit enkele wielen vervangen door wielen met rem (als het formaat ervan even groot is tenminste).
Electro-Voice ETX-15P aktiv fullområdeshögtalare
Electro-Voice ETX-15P aktiv fullområdeshögtalare
Electro-Voice ETX-15P-CVR skyddsöverdrag till EX-15P
Nedladdningar
- Cardioid subwoofer arrays settings (Engels) Manual · engelska · PDF
- Data sheet (Engels) Manual · engelska · PDF
- FIR drive technology GG 0.6 (Engels) Manual · engelska · PDF
- Handleiding (Engels) Manual · nederländska, engelska · PDF
- Thermal energy management and protection limiter technology V1.1 (Engels) Manual · engelska · PDF
- Brochure ETX-serie Brochure · PDF
- Video (MP4) Video · MP4
Andra köpte också
-
Populära -24%Föreslaget pris 139,00 kr 106,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
Populära -27%Föreslaget pris 101,00 kr 74,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
Populära -34%Föreslaget pris 32,00 kr 21,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
Populära -30%Föreslaget pris 53,00 kr 37,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
Övriga produkter från Electro-Voice
Hitta alla produkter från märket Electro-Voice-
Föreslaget pris 17 190,00 kr 17 110,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans fredag
-
18 660,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans fredag
-
Populära -1%Föreslaget pris 7 350,00 kr 7 310,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
-1%Föreslaget pris 6 050,00 kr 6 010,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
Alternativa produkter från andra varumärken
Sök alla produkter i kategorin Aktiv fullrange-
16 527,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans fredag
-
19 720,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
10 090,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
Populära2 490,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
Relaterade produkter från Electro-Voice
Hitta alla produkter från märket Electro-Voice i kategorin Aktiv fullrange-
Föreslaget pris 17 190,00 kr 17 110,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans fredag
-
Populära -1%Föreslaget pris 7 350,00 kr 7 310,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
-1%Föreslaget pris 6 050,00 kr 6 010,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag
-
Föreslaget pris 9 290,00 kr 9 250,00 krI lager Beställ före 23:00 = leverans torsdag